Oracle SQL Developer Windows Kullanıcı Arayüzü (GUI) problemi çözümü

Oracle SQL Developer uygulamasını Windows işletim sistemi ile çalışan makinenize yüklediniz ve uygulama arayüzünün düzgün çalışmadığını fark ettiniz. Pencere üzerindeki butonlar, menü öğeleri ve diğer arayüz öğelerinin bazıları görünürken bazıları görünmüyorsa; fakat fare imlecini hareket ettirdikçe bazı öğeler kesik kesik görünür hale geliyorsa küçük bir konfigürasyonla uygulamanızı çalışır hale getirebilirsiniz.

Uygulamamız problemli olarak çalıştığı için bu yazıda anlatılan adımlarda tıklamanız gereken buton ve seçenekleri çoğu zaman göremeyeceksiniz. Öğelerin yerlerini tahmin ederek tıklamanız gerekecek. Fare imlecini hareket ettirdikçe görünür hale gelen öğeler işimiz kolaylaştıracak. Bu yüzden her tıklamadan sonra farenizi uygulama üzerinde gezdirerek son durumu görüntülemeye çalışın. Aşağıda hazırladığım ekran görüntüleri tıklamanız gereken öğeleri bulmada size yardımcı olacaktır.

İlk olarak uygulamayı çalıştırıyoruz ve ana pencerenin gelmesini bekliyoruz. Sonra üstteki menüden Tools > Preferences seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza seçenekler penceresi geliyor. Soldaki ağaç yapısındaki açılır menüden “Environment” seçeneğine tıklıyoruz. “Environment” seçeneği listenin en üstünde bulunuyor ve seçeneğinin doğrudan kendisine tıklamamız gerekiyor yani “Enbironment” başlığının altında açılan seçeneklere gitmiyoruz.

“Environment” ayarları sağ tarafta karşımıza geliyor. “Oracle” olarak ayarlanmış olan “Look and Feel” seçeneğini “Windows” olarak değiştiriyoruz. Seçimimizi tamamladıktan sonra alttaki “OK” butonuna tıklamamız gerekiyor. Burada dikkatli olun, en altta sağda “Cancel” butonu bulunuyor. “OK” butonu ise “Cancel“ butonunun hemen solunda bulunuyor. Eğer “Cancel” butonuna tıklarsanız işlemi tekrarlamanız gerekecek.

“OK” butonuna tıkladıktan sonra uygulamayı yeniden başlatmak isteyip istemediğimizi soran bir pop up penceresi karşımıza geliyor. “Enter” tuşuna basarak işlemi onaylayabilirsiniz ya da “Yes” butonunu bulmaya çalışabilirsiniz. “Yes” butonu altta sağdan ikinci buton. Uygulama yeniden başladığında Oracle SQL Developer GUI probleminizin çözülmüş olması gerekiyor.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *